- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source No. 10 Peel-to-seal Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
Product Code: BSN99713
Product Unit: BX100
54 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN24302585 Stock Available
-
Product Code: BSN36660302 Stock Available
-
Product Code: BSN366633 Stock Available
-
Product Code: BSN3859225 Stock Available
-
Product Code: GJO1032421 Stock Available
-
Product Code: ITA300352556 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412962208 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A303 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A531 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99713 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442419 Stock Available
-
Product Code: BSN0442623 Stock Available
-
Product Code: BSN0454611 Stock Available
-
Product Code: BSN0464822 Stock Available
-
Product Code: QUA383908 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R24 Stock Available
-
Product Code: QUA44534Currently Out of Stock