- Strong clamp keeps paper tightly secured to prevent slipping
- Smooth writing surface helps keep writing neat and legible
- Aligned eyelets for easy hanging between uses
- Perfect for use in offices, medical centers and more
<
>
Business Source Aluminum Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Clamp - Aluminum - Silver - 1 Each
Product Code: BSN86259
Product Unit: Each
3 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11YW84 Stock Available
-
Product Code: BSN01382Currently Out of Stock
-
Product Code: HEWF6U63AN121 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U64AN241 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J91AN96 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J92AN177 Stock Available
-
Product Code: PENE10BPK673 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 86259 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Aluminum Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a strong, durable clamp to keep your important papers and documents tightly secured to prevent them from slipping. Its durable construction gives you a smooth writing surface to help keep your handwriting neat and legible. Aligned eyelets allow you to hang up this clipboard for easy storage between uses. Clipboard with rounded corners is perfect for offices, medical centers, educational settings and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Size | 23.6 mil |
| Clip Type | Clamp |
| Board Material | Aluminum |
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Width | 8.5" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |