- Fast print speed helps improve your document workflow for time-saving use
- Wireless connectivity accommodates your on-the-go workforce
- Automatic duplex printing helps save paper for cost-efficient performance
- Advanced security lets you control access on per-user or group basis
- Perfect for professional-quality business reports, brochures and more
<
>
Brother HL-L8360CDWT Desktop Laser Printer - Color
33 ppm Mono / 33 ppm Color - 2400 x 600 dpi class - Automatic Duplex Print - 800 Sheets Input - Ethernet - Wireless LAN - 60000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - USB
Product Code: BRTHLL8360CDWT
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | HL-L8360CDWT |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Model | HL-L8360CDWT |
| Product Name | HL-L8360CDWT Laser Printer |
| Marketing Information | Color laser printer with a color touch-screen display produces brilliant colors and sharp blacks to deliver the professional results required for business reports, brochures, presentations and correspondence. Whether you're printing a multi-page document or multiple copies of a single document, its fast print speed up to 33 pages per minute in both color and black delivers convenient time-saving performance. Wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces let you easily setup, share and print from any connected computer or mobile device. Automatic duplex printing helps reduce your costs and produce professional two-sided prints. Advanced security features help protect against unauthorized access and control costs by restricting printing on a per-user or group basis. Printer also features 512MB standard memory, 800 MHz processor speed, 250-sheet adjustable paper tray, 500-sheet adjustable paper tray, 50-sheet multipurpose tray, up to 2400 x 600 dpi resolution and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Print Resolution (dpi class) | 2400 x 600 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 800 MHz |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 2.70" |
Media Types & Handling
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 800 Sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 60000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 4000 |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 17.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 19.5" |
| Weight (Approximate) | 62.6 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Energy Star |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year limited |
Description
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: BRTDR431CL8 Stock Available
-
Product Code: BRTTN4313PK4 Stock Available
-
Product Code: BRTTN431BK3 Stock Available
-
Product Code: BRTTN431C4 Stock Available
-
Product Code: BRTTN431M8 Stock Available
-
Product Code: BRTTN431Y4 Stock Available
-
Product Code: BRTTN4332PK3 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433BK7 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433C5 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433M5 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.