- Durable all-metal design for lasting performance
- Opens for bulletin board tacking
- Dual Clinch system for temporary stapling or permanent stapling
- Staple reload window reveals low-staple supply
- Lifetime limited warranty
<
>
Bostitch Stapler - Full Strip Black
Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - 3.25" Throat Depth - Black - Rubber, Metal - 1 Each
Product Code: BOSB515BLACK
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: BOSMDS2015 Stock Available
-
Product Code: BOSSBS1914CP35 Stock Available
-
Product Code: BSN17533616 Stock Available
-
Product Code: BSN24306340 Stock Available
-
Product Code: LLR84150427 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK500 Stock Available
-
Product Code: PIL310202106 Stock Available
-
Product Code: SAN39109PP709 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | B515BLACK |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOSB515BLACK |
| Product Name | Stapler - Full Strip Black |
| Marketing Information | Manual desktop stapler offers durable, all-metal construction in a classic, reliable design. It opens for bulletin board tacking or crafting. It staples up to 20 sheets of paper. Visual staple-reload alert window reveals low staple supply to avoid an unexpected empty stapler. Easily adjustable, dual clinch technology offers standard or temporary stapling. Full-strip staple capacity holds one strip of 210 standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 3.25" |
| Sheet Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 2.1" |
| Width | 1.4" |
| Length | 6.8" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.