- One-Finger stapling by PaperPro requires 80% less force
- No-Jam technology for smooth, hassle-free stapling
- Compact and lightweight for comfortable, handheld use
- Nonskid base for stability and desktop protection
- Easily staples up to 20 sheets of paper
<
>
Bostitch Inspire 20 Spring-Powered Premium Desktop Stapler
Staples Upto 20 Sheet - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - Black - Rubber - 1 Each
Product Code: ACI1423
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 1423 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | inSPIRE20 |
| Product Model | 1423 |
| Product Name | Inspire 20 Spring-Powered Premium Desktop Stapler |
| Marketing Information | Make stapling 80 percent easier with PaperPro One-Finger, spring-powered technology. Using just the push of a finger, effortlessly staple up to 20 sheets of paper - jam-free. With smooth edges that fit perfectly in the curves of your hand and an ultra-lightweight construction, the stapler provides comfortable stapling by finger or by hand. Nonslip base provides stability and tabletop protection. Full-strip stapler holds up to 210 standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
| Height | 1.8" |
| Width | 3" |
| Length | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
2-Year Limited warranty |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.