- Spring tilt mechanism lets you control angle of seat to balance weight
- Tilt tension and upright lock offer more options for comfortable seating
- Pneumatic gas lift allows easy adjustments
- Dual-wheel casters roll smoothly for easy movements
- Designed to support up to 275 lb.
<
>
Boss Black Vinyl Armless Hospitality Chair
Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - 5-star Base - 1 Each
Product Code: BOPB9534CBK
Product Unit: Each
1 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Part Number | B9534C-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Brand Name | Boss |
| Product Line | Hospitality |
| Product Model | B9534C-BK |
| Product Name | Black Vinyl Armless Hospitality Chair |
| Marketing Information | Task chair features a gorgeous style to bring any room or office to the next level. Spring tilt mechanism, tilt tension and upright lock offer more ways to adjust the chair to meet your personalized standards of comfort. Pneumatic gas-lift mechanism allows you to quickly adjust your height to accommodate any work area. Chrome base with dual-wheel casters allows the chair to roll smoothly for effortless movements. Task chair is designed to support up to 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | No |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Maximum Seat Height | 20" |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 18" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Color | Black |
| Back Height | 19.50" |
| Back Width | 20" |
| Frame Color | Chrome |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Chrome |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 38.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 23" |
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 6 Year |
Description
Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - 5-star Base - 1 Each
Alternative Products
-
Product Code: BOP6566AMBKCurrently Out of Stock
-
Product Code: BOPB9533CBKCurrently Out of Stock
-
Product Code: BOPB9533CGYCurrently Out of Stock
-
Product Code: BOPB9533CWTCurrently Out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AU10TKCurrently Out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2FU10TK1 Stock Available
-
Product Code: LLR8001421 Stock Available
-
Product Code: OSP5500DR1074 Stock Available