- Creates thick, rich foam.
- Offers 3 adjustable shot sizes: 0.5 mL, 1.0 mL and 1.5 mL.
- Enhanced foam pump lasts through 125 refills.
- Accepts 1,000 mL refills.
- Sealed refills help to eliminate cross contamination.
<
>
Betco Clario C3 Foam Manual Dispensing System
Manual - Hygienic, Refillable, Lockable, Adjustable - Black - 1 Each
Product Code: BET9302100
Product Unit: Each
114 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Manufacturer Part Number | 9302100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.betco.com |
| Brand Name | Betco |
| Product Line | Clario |
| Product Name | Clario C3 Foam Manual Dispensing System |
| Marketing Information | Clario C3 Foam Manual Dispensing System delivers a sleek, modern design combined with advanced functionality in a hygienic closed-loop system. Its enhanced foam pump lasts through 125 refills and delivers thick, rich foam with three adjustable shot sizes of 0.5 ml, 1.0 ml and 1.5 ml for precise dispensing. Sealed refills (not included) prevent cross-contamination. 98 percent evacuation ensures more usable product per refill. Dispenser also provides options for locked or open refill access and is fully ADA compliant, making it a practical, efficient and safe solution for hand hygiene needs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Dispensing Quantity | 0.02 fl oz to 0.05 fl oz Per Stroke |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 12.1" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 4" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility | Clario Foaming soaps and sanitizers |
| Certifications & Standards |
ADA compliant |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Manual - Hygienic, Refillable, Lockable, Adjustable - Black - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.