- Pre-moistened to clean all glass and plastic surfaces
- Typical uses: eyeglasses, safety glasses, smartphones, tablets and other electronic devices
- Conveniently packaged individually so you can take anywhere
- Comes in a box that can double as gravity-feed dispenser for your countertop or wall-mounted for easy dispensing
- Do not use with contact lenses; Contains isopropyl alcohol
<
>
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
For Eyeglasses, Binocular, Monitor, Reading Glasses, Camera Lens - Pre-moistened, Anti-fog, Anti-static, Silicone-free, Individually Wrapped - Multi/ - 100 / Box
Product Code: BAL8574GM
Product Unit: BX100
538 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG52000194 Stock Available
-
Product Code: BSN36591691 Stock Available
-
Product Code: BSN53366455 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92424 Stock Available
-
Product Code: SAN80002A175 Stock Available
-
Product Code: SAN80008A36 Stock Available
-
Product Code: SAN82001A170 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bausch & Lomb, Inc |
| Manufacturer Part Number | 8574GM |
| Manufacturer Website Address | http://www.bausch.com |
| Brand Name | Bausch + Lomb |
| Product Line | Sight Savers |
| Product Name | Sight Savers Lens Cleaning Tissues |
| Marketing Information | Keep glass or plastic lenses spotless with antifog, antistatic cleaner. Pre-moistened cleaning tissues are designed for use on eyeglasses, computer monitors, reading glasses, camera lenses and more. They should not be used with contact lenses because they contain isopropyl alcohol. Tissues are silicone-free, antifog and antistatic. Each tissue is individually packaged. Dispenser box can be attached to the wall or placed on countertop. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Lens Cleaner |
Product Information
| Quantity Per Container | / |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Multi |
| Height | 5.4" |
| Width | 9" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 11.36 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | Size: 5"x8" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
For Eyeglasses, Binocular, Monitor, Reading Glasses, Camera Lens - Pre-moistened, Anti-fog, Anti-static, Silicone-free, Individually Wrapped - Multi/ - 100 / Box
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.