- Great for address labels, labeling bottles, Ball and Mason jars and more
- Sure Feed technology for a reliable feed through your printer
- Easy Peel label sheets with Pop-up Edge for faster peeling
- Smudge-free and jam-free guaranteed
- Customize with free, easy-to-use online templates
<
>
Avery® Easy Peel Return Address Labels, 1/2"x1-3/4" 2,000 Labels (5267)
x 1/2" Width x 1 3/4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Paper - 80 / Sheet - 25 Total Sheets - 2000 Total Label(s) - For Label Printer - 2000 / Pack
Product Code: AVE5267
Product Unit: PK2000
18 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG40000344 Stock Available
-
Product Code: SWI7405055 Stock Available
-
Product Code: TOM68620968 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P94 Stock Available
-
Product Code: TOPPENPAL1989 Stock Available
-
Product Code: VER49063Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5267 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Easy Peel Return Address Labels, 1/2"x1-3/4" 2,000 Labels (5267) |
| Marketing Information | Easy Peel White Return Address Labels are great when you want to create professional labels quickly and easily. They're perfect for high-volume mailing projects, labeling bottles, Ball and Mason jars, food containers, bath and beauty products, product branding, event decorations, party favors and crafts. Sure Feed technology is designed for a reliable feed through your printer, helping prevent misalignments and jams. The patented Easy Peel feature makes applying these labels a breeze. Simply bend the label sheet to expose the Pop-up Edge, peel off your label and fold the sheet back to flat. To easily customize your labels, use Avery's free online templates and designs. Each sheet includes 80 labels that each measure 1-3/4" wide x 1/2" high. |
| Packaged Quantity | 2000 / Pack |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1/2" |
| Label Length | 1 3/4" |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 80 |
| Total Number of Labels | 2000 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Laser |
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.