- Offers great care for clothes in the cubicle
- Includes rounded peg to hang accessories
- Fits perfectly in open-plan offices with cubicles
- Easy to install without tools
<
>
Alba Over-the-panel Coat Hook Hanger
44 lb (19.96 kg) Capacity - 7.9" Height x 14.6" Width - for Coat, Cubicle, Clothes - Powder Coated - 1 Each
Product Code: ABAPMMOUSPART
Product Unit: Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Manufacturer Part Number | PMMOUSPART |
| Manufacturer Website Address | http://www.albaland.com |
| Brand Name | Alba |
| Product Name | Over-the-panel Coat Hook Hanger |
| Marketing Information | Over-the-panel coat hanger offers great care for clothes in your cube thanks to the hanger shape of the rack and the rounded peg to hang accessories. Sturdy design holds 44 lb. while the sleek design perfectly fits to open-plan offices with office cubicles. Coat hanger is easy to install without any tools. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Weight Capacity | 44 lb (19.96 kg) |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Peg Color | Black |
| Material Details |
ABS Plastic Peg |
| Height | 7.9" |
| Width | 14.6" |
| Diameter | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 1.124 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
44 lb (19.96 kg) Capacity - 7.9" Height x 14.6" Width - for Coat, Cubicle, Clothes - Powder Coated - 1 Each
Alternative Products
-
Product Code: AVT9103144 Stock Available
-
Product Code: DUC287214Currently Out of Stock
-
Product Code: DUC287391Currently Out of Stock
-
Product Code: MMM170016ESBG316 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES85 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES36 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES108 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES203 Stock Available
-
Product Code: TCR2078741 Stock Available