- Pressure Diffusion Temple technology applies pressure to the less sensitive portion of your head, not your temples
- Slotted ribs for flexible temples that adjust to your head size
- Clear, anti-fog lenses that absorb 99.9% of UVA/UVB/UVC rays
- 2.0 plus reading diopter to help you read small print or engage in detailed work
- Impact-resistant - meets ANSI Z87 plus and CSA Z94.3 standards
<
>
3M SecureFit Protective Eyewear
Recommended for: Workplace, Assembly, Cleaning, Demolition, Drilling, Electrical, Facility Maintenance, Grinding, Machine Operation, Metal Machining, Masonry, ... - Fog, UVA, UVB, UVC, Ultraviolet Protection - Polycarbonate, Plastic - Nose Bridge, Comfortable, Anti-fog, Impact Resistant, Frameless, Anti-scratch, Rubber Tipped Temples - 1 Each
Product Code: MMMSF420AF
Product Unit: Each
59 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | SF420AF |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Line | SecureFit |
| Product Series | 400 |
| Product Name | SecureFit Protective Eyewear |
| Marketing Information | Take the next step in comfort with SecureFit 400 Series Protective Eyewear. It features Pressure Diffusion Temple technology; soft, one-piece nose bridge; and dual-injected temples for optimal comfort. Curved temples apply pressure to the less sensitive portion of your head instead of your temples. Slotted ribs allow the temples to flex and self-adjust to your head size. Clear, anti-fog polycarbonate lenses absorb 99.9 percent of UVA/UVB/UVC rays. 2.0 plus reading diopter helps workers who have difficulty reading small print or engage in small, detailed work. Protective eyewear meets ANSI Z87 plus for impact-resistance and CSA Z94.3 requirements. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Glasses |
Product Information
| Protection Type |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Lens Color | Clear |
| Temple Color | Black |
| Product Material |
|
| Material Details |
|
| Height | 5.5" |
| Width | 2.5" |
| Length | 5.5" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.