- Like 2 pads in 1 - cleans when wet and buffs when dry
- Polish floors to a high gloss
- Conventional speed pad: 175-600 RPM
- Works with rotary floor cleaners
<
>
3M Niagara Cleaning Pad
Round - 14" Diameter - Buffing, Floor - Marble Floor - 600 rpm Maximum Speed Supported - Scuff Mark Remover - Polyester - Red - 5 / Carton
Product Code: MMM5100N14
Product Unit: CT5
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 5100N-14 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Line | Niagara |
| Product Name | Niagara Cleaning Pad |
| Marketing Information | Niagara Red Buffing Pad 5100N cleans when wet and buffs when dry like two pads in one. This pad will clean and remove scuff marks while polishing floors to a high gloss. Use for daily cleaning with a rotary floor cleaner at conventional speeds from 175 to 600 RPM. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Cleaning Pad |
Product Information
| Pad Shape | Round |
| Pad Diameter | 14" |
| Floor Type | Marble |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Features | Scuff Mark Remover |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material | Polyester |
Miscellaneous
| Additional Information |
Green Seal Certified |
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.