- Provides protection for mailing and storing items that can be rolled
- Meets USPS and Courier regulations for standard packages
<
>
3M Mailing Tubes
2" Width x 24" Length x 2" Diameter - Removable End Caps - White - 12 / Carton
Product Code: MMM7921
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 7921 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Mailing Tubes |
| Marketing Information |
Mailing Tubes act as the perfect protection for mailing and storing material that can be rolled. Offer removable end caps at both ends. Meet U.S. Postal regulations. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Mailing Tube |
Product Information
| Mailer/Envelope Width | 2" |
| Mailer/Envelope Length | 24" |
| Mailer/Envelope Diameter | 2" |
| Closure Type | Removable End Caps |
Physical Characteristics
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 70% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.