- Nearly 20% more clarity than standard 3M Black Privacy Filters
- Excellent high-contrast, high-resolution viewing experience
- World-class privacy with effective "black out" design from side views
- 35% reduction of blue light transmission from the display
- Glossy finish on both sides for enhanced clarity
<
>
3M High Clarity Privacy Filter Black, Glossy
For 15.4" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:10 - Scratch Resistant, Dust Resistant - 1 Each
Product Code: MMMHCNAP002
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | HCNAP002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | High Clarity Privacy Filter |
| Marketing Information | Help protect your screen and keep the information displayed on it private with this High Clarity Privacy Filter for 15" Apple MacBook Pro (2016 model or newer). Enjoy incredibly crisp, glossy image clarity and beautiful high-contrast, high-resolution image quality. Designed with advanced microlouver technology, custom-cut privacy filter maintains the glossy clarity of your laptop screen while keeping visual hackers with side views are kept in the dark. It delivers effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle. It reduces 35 percent of blue light transmission from the display and provides touch compatibility on some devices. Glossy finish on both sides provides enhanced clarity. Filter offers a 16:10 aspect ratio. Actual filter dimensions are 13-1/2" wide x 8-3/4" high (343mm x 222mm). Privacy filter also gives screens an added layer of durable protection from dust and scratches. It is easy to attach, remove and clean. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 15.4" |
| Device Supported | 2 in 1 Notebook |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | No |
| Viewing Area Dimension | 13.50" x 8.76" |
| Touch Compatibility | No |
| Film Classification | High Clarity |
| Screen Attachment |
|
| Blue Light Reduction | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 8.75" |
| Width | 13.50" |
Miscellaneous
| Compatibility | MacBook Pro® 15 2016-2021 |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.