- Reduces glare for a clear screen even near windows
- Touch-compatible for easier screen interactions
- Durable screen protection - scratch-resistant
- Easy to clean - matte surface hides fingerprints
- Versatile attachment - optically clear adhesive strips or easily removable, slide-mount tabs
<
>
3M Anti-Glare Filter Clear, Matte
For 12.5" Widescreen LCD Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Product Code: MMMAG125W9B
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | AG125W9B |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Anti-Glare Filter |
| Marketing Information | Anti-glare filter for your 12.5" wide-screen laptop helps protect your screen and improve your view in indoor bright or challenging lighting conditions. Enjoy a clear screen in brightly lit indoor areas, even near windows. Amazing optical technology from 3M diffuses mirrorlike reflections to help keep what's on your screen clear and visible while providing a layer of protection from dust and scratches. Matte surface cleans easily and hides fingerprints. Scratch-resistant filter attaches with optically clear adhesive strips or easily removable, slide-mount tabs. Lightweight, thin, frameless design features touch-compatibility and a 16:9 aspect. View area dimensions are 10-15/16" x 6-1/8" (277mm x 156mm). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standard Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 12.5" |
| Device Supported | Notebook |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 6.13" |
| Width | 10.94" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |