- Perfect storage solution for all storage needs
- For simple file transporting and sharing
- Slim and lightweight to fit in pockets and small bags
- Retractable USB connector so no cap to lose
- Limited Lifetime Warranty
<
>
Verbatim 32GB PinStripe USB Flash Drive Business Pack
32 GB - USB 2.0 Type A - Black - Lifetime Warranty - 10 / Pack
Product Code: VER70062
Product Unit: PK10
Currently Out of Stock
Select Product Options:
Storage Capacity: 32 GB
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3295411236 Stock Available
-
Product Code: MMM651U425 Stock Available
-
Product Code: NLE1012641856 Stock Available
-
Product Code: PGC4511213766 Stock Available
-
Product Code: PGC574452717 Stock Available
-
Product Code: SAN86601A217 Stock Available
-
Product Code: SWI405011095 Stock Available
-
Product Code: TPG352234 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 70062 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Line | PinStripe |
| Product Name | 32GB PinStripe USB Flash Drive Business Pack |
| Marketing Information | Portable and fast, ideal for all your storage needs! Available in a wide variety of colors and capacities, Verbatim® PinStripe USB drives make storing and organizing your important files quick and easy. The convenient cap-less design with retractable housing protects the USB connector and easily slides in and out. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 32 GB |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
System Requirements:
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime Warranty |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.